Μονάδα Εσωτερικού Ελέγχου

//Μονάδα Εσωτερικού Ελέγχου
Μονάδα Εσωτερικού Ελέγχου2024-10-02T12:46:44+00:00

Μονάδα Εσωτερικού Ελέγχου

Η Μονάδα Εσωτερικού Ελέγχου του Γενικού Νοσοκομείου Μεσσηνίας συστάθηκε με την αρ. 27/16.7.2024 Θ:1 (ΑΔΑ: 6ΑΤ44690ΒΦ-ΜΚ7) Aπόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Γενικού Νοσοκομείου Μεσσηνίας (ΦΕΚ 4857/τ.Β΄/22.8.2024).

Λειτουργεί ως αυτοτελής και ανεξάρτητη μονάδα σε επίπεδο τμήματος και υπάγεται απευθείας στην Διοίκηση του Νοσοκομείου.

Σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 2 του 4795/2021 (Α΄62), η Μονάδα Εσωτερικού Ελέγχου έχει τους ακόλουθους επιχειρησιακούς στόχους:

α) τον έλεγχο των συστημάτων διακυβέρνησης και λειτουργίας και την παροχή διαβεβαίωσης περί της επάρκειας αυτών, με σκοπό την υποστήριξη του φορέα για την επίτευξη των στρατηγικών του στόχων και για τη λήψη μέτρων, όπου απαιτείται,

β) την παροχή συμβουλευτικών υπηρεσιών, είτε ως αρωγή προς τον επικεφαλής του φορέα είτε στο πλαίσιο του ετήσιου προγράμματος εργασιών, με στόχο τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας του φορέα,

γ) τη διασφάλιση της ορθής, αποτελεσματικής και ασφαλούς διαχείρισης και χρήσης των πληροφοριακών συστημάτων

δ) την αξιολόγηση της λειτουργίας, των δραστηριοτήτων και των προγραμμάτων του φορέα βάσει των αρχών της χρηστής δημοσιονομικής διαχείρισης.

Πληροφορίες: Ιωάννα Καραμήτρη, ΠΕ Διοικητικού – Οικονομικού

Τηλέφωνο Επικοινωνίας: 27213 63423